Ukrayna’da Üniversitelerin Kabul Şartları

Ukrayna özellikle son yıllarda lisans eğitimi için tercih edilen ülkeler arasında dikkat çekici bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasındaki başlıca etkenler şunlardır:Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalar Lizbon Anlaşması gereği bütün Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu nedenle Ukrayna’da üniversite eğitimi alırken Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversitelere yatay geçiş için başvuru yapma imkanı da vardır.YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Ukrayna devlet üniversitelerini tanımakta ve bu üniversitelerden alınan diplomalara kolaylıkla denklik vermektedir.Üniversite ücretleri dünya genelindeki fiyatlara bakıldığında oldukça ekonomiktir ( yıllık 1500-5000 usd).Ukrayna hem ulaşım hem de yaşam maliyetleri açısından üniversite eğitimi alınabilecek en ekonomik yurtdışı seçeneklerinin başında gelmektedir.Ukrayna’ya giriş için pasaport, vize gibi zorunluluklar olmadığından gerek öğrenci gerekse öğrencinin ailesi sadece kimlikle ülkeye seyahat edebilmektedirler.Ukrayna konsoloslukları da yabancı öğrencilere sıcak bakmakta ve eğitim vizesi süreçlerinde genellikle güçlük çıkarmamaktadır. 75 bin civarında yabancı öğrenciye ev sahipliği yaparak bu alanda önde gelen ülkelerden biri olan Ukrayna’da özellikle Odessa, Kharkiv gibi kozmopolit öğrenci şehirlerinde güvenlik endişesi en düşük seviyededir. Bu gibi şehirlerde farklı kültürlerden gelen öğrencileri gerek eğitim açısından gerekse kültürel ve sanatsal açıdan zengin ve eğlenceli bir yaşam beklemektedir.

Ukrayna’da Üniversitelerin Kabul Şartları

Sahip olduğunuz lise diploması ile Ukrayna’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Ancak lisans eğitimine başlamadan önce 9 ay süren bir hazırlık eğitimi alma zorunluluğu vardır. Hazırlık eğitiminde daha çok Rusça tercih edilmektedir; çünkü hem Rusça eğitim verilen üniversitelerin eğitim kalitesi daha yüksektir hem de tercih edilecek bölümlerin sayısı daha fazladır. İngilizce hazırlık eğitimi ise sadece Tıp, Diş Hekimliği gibi belirli bazı bölümlerde eğitim görmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilebilir. Ancak Ukrayna’da İngilizce eğitim veren bölümlerdeki İngilizce eğitimin kalitesi düşük olduğundan bu seçenek pek tercih edilmez.Hazırlık eğitiminde Ukrayna dili de pek tercih edilen seçenekler arasında değildir. Bunda da hem Rusçanın daha yaygın bir dünya dili olması hem de eğitim kalitesinin Rusça eğitim veren üniversitelerde daha yüksek olması en önemli etkenlerdir.Ukrayna’da hazırlık eğitimi diğer birçok ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ukrayna’da öğrenciler lisans eğitimi alacakları bölüme göre 4 farklı hazırlık eğitiminden birini görürler:

  • Sosyal ve İnsani Bilimler
  • Ekonomi
  • Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri
  • Tıp, Biyoloji ve Ziraat

Bunun nedeni Ukrayna eğitim sisteminin hazırlık aşamasını salt dil eğitimi olarak görmeyip akademik eğitimin temelinin atıldığı bir aşama olarak düşünmesidir.Öğrenciler, tercih ettikleri herhangi bir hazırlık bölümünden aldıkları Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika ile Ukrayna üniversitelerinde eğitim görmeye hak kazanmış olurlar.

Whatsapp iletişim
Yardımamı İhtiyacınız Var.?
Merhaba
Powered by